top of page

Güncel sanat, felsefenin sanat halidir
03.11.2022

Kürt sanatçı Serhat Ertuna, “Çağdaş sanat anlatmak istediğini direkt ve yüzeysel değil, güçlü ve düşündürücü bir alt metinle anlatır. İnsanı düşünmeye itmesi, semboller, şifreler ve referanslarla keşfe çıkarması, çoğu zaman seyircinin tercih etmediği bir durumdur. Zor olan kabul görmez bazen” diyor ve güncel sanatı “felsefenin sanat hali” olarak tanımlıyor.

Kamerasını Yunanistan'da sıkışıp kalan mültecilere çevirdi
02.09.2021

Devletlerin politikaları nedeniyle gittikleri Yunanistan'da sıkışıp kalan mültecilere kamerasını çeviren yönetmen Serhat Ertuna, gerçek hikayeleri filme taşıdı. Film sırasıyla Berlin Lift-Off Film Festival, New York Film Festivali ve Toronto Film Festivali’nde izleyiciyle buluştu.

Kürt sanatçı Serhat Ertuna: Alternatif üretimlere pek değer verilmiyor
20.08.2018

Geçtiğimiz günlerde “AS” adlı albümünü sevenleriyle buluşturan Serhat Ertuna, albümde Ciwan Haco, Harun Elki gibi sanatçıların bestelerinin yanı sıra kendi çalışmalarıyla da dikkat çekiyor. Ertuna’yla son albümü ve sanat yaşamına dair bir sohbet gerçekleştirdik.

Serhat Ertuna yeni albümü As’ı müzikseverlerin beğenisine sundu
03.05.2018

Serhat Ertuna, birçok sanatçı, yazar, aydın ve siyasetçi gibi yurt dışına çıkmak zorunda kalmış bir isim. Zürih’te yaşıyor, burada sanat eğitimi alıyor ve aynı zamanda bir sanat galerisinde çalışıyor. Daha önce çıkardığı “Lamekan”  isimli birinci albümünden sonra, şimdi de “As“ adını verdiği ikinci albümünü çıkarıyor.

‘Kürt sanatının en büyük sorunu özgürlük’
23.10.2017

İlk albümü olan ‘Lamekan’ı 2014 yılında piyasaya süren Serhat Ertuna, bu günlerde yeni bir albüm hazırlığı içerisinde. Uzun ve yoğun bir çalışmanın ürünü olan yeni albümün yılbaşında raflardaki yerini alması bekleniyor.

Nedense özveri hep Kürtçeden bekleniyor
30.09.2015

Bir gün sabahın 5'inde tanıştım onun gür ve etkileyici sesiyle. Albümüyle ilgili bir şeyler karaladım duygularıma etkisiyle ve bloğumda paylaştım bunu, Serhat Ertuna'ya da gönderdim. Bu vesileyle başladı tanışıklığımız ve bana orijinal albümünü de gönderdi yaşadığı İsviçrelerden. Onu tanımak istiyordum ve bazı sorular sordum sosyal medya üzerinden ve o da cevapladı sağolsun.

Kürt Pop Müziği... Serhat Ertuna - Lamekan 
August 23, 2015

Müzik paylaşım sitelerinde Kürtçe albümleri es geçiyordum evrensel düzenlemeleri olmuyordur düşüncesiyle... Sabah 5'ten sonra... Yataktan mecburi kalkmalarımdan birinde... Serhat Ertuna'nın albümüyle karşılaştım... Önce Video sitesinden klip şarkısını dinledim, izledim... Resmen çarpıldım... Sesini çok beğendim... Naif yorumun çok beğendim...

Yersizliğin yurtsuzluğun albümü
27.08.2015

“Lamekan’ı Kürt toplumunun yersizlik yurtsuzluğunu vurgulayan bir sözcük olduğu için seçtim. Aynı zamanda albümün repertuvarını da Lamekan sözcüğü üzerine kurdum. Her şarkıda yersizliğin, yurtsuzluğun farklı halleri anlatılıyor.”

Mekansız şarkıların sürgünü! 
21.08.2014

“Lamekan’ı Kürt toplumunun yersizlik yurtsuzluğunu vurgulayan bir sözcük olduğu için seçtim. Aynı zamanda albümün repertuvarını da Lamekan sözcüğü üzerine kurdum. Her şarkıda yersizliğin, yurtsuzluğun farklı halleri anlatılıyor.”

Müzik Expres
21.07.2014

İlk albümünüz “Lamekan” öncelikle Avrupa’lı dinleyicilerinizle buluştu. Diyarbakir Sehir Tiyatrosu ve MKM bünyesinde yürüttüğünüz tiyatro çalışmalarından, müzikallerden tanıyorlardı sizi, peki albüm fikri nasıl oluştu;

375194_10150437096053984_1159608478_n kopya.jpg

Lamekan: Yersiz, yurtsuz, mekansız!
30.06.2014

Tiyatro çalışmaları ve müzikallerdeki seslendirmeleriyle tanınan sanatçı Serhat Ertuna, Mir Multimedia Müzik tarafından Avrupa’da yayınlanan ilk solo albümü ‘Lamekan’ ile müzik dünyasına adımını attı.

bottom of page