serhat ertuna

 

1996­ - 1998’de İstanbul'da müzik ve şan eğitimi aldı. 1997’de Koma Strana Hevî adlı grupta gitarist ve solo vokal olarak yer aldı.

 

1999­ - 2006 yılları arasında Diyarbakır Şehir Tiyatrosunda oyuncu olarak çalışan sanatçı, birçok oyunda rol aldı, oyun yönetti. Aynı zamanda Diyarbakır Sanat Merkezi Teatral projelerde yer alarak atölyeler yaptı. 2006'da Dicle Fırat Kültür ve Sanat Merkezi bünyesinde çalışmalarını sürdürdü. Bu süre zarfında, daha çok fiziksel tiyatro, beden ve dans sentezi üzerine yoğunlaşıp çalışmalar yaptı. 2007­ - 2012 yıllarında İstanbul Mezopotamya Kültür Merkezi - Teatra Jiyana Nu grubu çatısı altında teatral çalışmalara oyuncu ve eğitmen olarak devam eden Ertuna, Cavit Murtezaoğlu'dan şan dersleri aldı. MKM müzisyenlerinin kolektif bir çalışması olan ve Baba Tahirê Hemedani'nin beyitlerinden olusan "Dîwan-a Dûbeytî" adlı müzik projesinin proje yürütücüsü ve solisti oldu.

 

2014 yılında aranje ve prodüktörlüğünü Ayhan Evci’nin yaptığı ilk albümü "Lamekan", ile 2018 de ikinci albümü "AS"ı çıkardı. İsviçre’nin Zürih şehrinde yaşayan Ertuna, aynı zamada Zürih Sanat Üniversitesinde Sanat ve Medya okumakta, burada sanatsal çalışmalarına devam etmekte. 

Between 1996 and 1998, he studied music and singing in Istanbul. In 1997, he took part in the band Strana Hevî as guitarist and solo vocalist.

 

Between 1999 and 2006, he worked as an actor in the City Theater of Diyarbakır. At the same time, he made workshops in Diyarbakır Art Center, taking part in the theatrical projects. In 2006, he continued his work at Tigris and Euphrates Culture and Art Center. During this time, he focused on physical theater and Body-Part motion Synthesis. Between 2007 and 2012, he worked as an actor and trainer in theatrical works with the Jiyana Nu group under the roof of Istanbul Mesopotamia Culture Center. He was the project director and soloist of the music project Dîwan-a Dûbeytî which is a collective work of the Mesopotamian Culture Center based on poems of Baba Tahirê Hemedani.

 

"Lamekan" (homeless), his first cd-album, was published in 2014. It was produced and arranged by Ayhan Evci. In 2018 his second cd, « AS », was released, also in collaboration with Ayhan Evci.

 

He currently lives in Switzerland and is also studying Art and Media at the Zurich University of the Arts.